موضوعات وبسایت : برنامه نویسی
سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

روش های اتصال به دیتابیس در سی شارپ

روش های اتصال به دیتابیس در سی شارپ

نویسنده : محمد پارسایی | زمان انتشار : 25 آذر 1400 ساعت 19:12

جهت انجام پروژه های دانشجویی و یا تمرین‌های برنامه نویسی رشته کامپیوتر میتوانید به آی دی تلگرام زیر پیام دهید

@AlirezaSepandدر این پست یک مطلب با عنوان روش های اتصال به دیتابیس در سی شارپ را مطالعه خواهید کرد.

سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

اتصال به دیتابیس با استفاده از ابزارهای ویژوال استودیو

قبل از ورود به مبحث ADO.NET، اجازه بدهيد ابتدا به برخي از ابزارهاي ويژوال استوديو نگاهي بيندازيم. مثال زير يک راه براي اتصال به ديتابيس بدون استفاده از کدنويسي را نشان می‌دهد.

ايجاد يک اتصال به ديتابيس

Visual Studio را باز کنيد و يک برنامه ويندوزي جديد ايجاد کنيد. نام برنامه‌تان را DatabaseConnection بگذاريد. در ويژوال استوديو بر روی تب Server Explorer که در حالت پيشفرض در تب سمت چپ پنجره ویژوال استودیو (شکل زير) قرار دارد کلیک کنید.
database-connection-01.jpg
اگر Server Explorer را پيدا نکرديد می‌توانید از مسير View > Server Explorer براي يافتن آن اقدام کنيد. بر روي آيکون Connect to Database واقع در Database/Server Explorer کليک کنيد (شکل زير).
database-connection-02.jpg
با کليک بر روي اين آيکون پنجره زير نمايش داده می‌شود.
database-connection-03.jpg
مطمئن شويد که در داخل کادر اول Data source، جمله‌ی Microsoft SQL Server Database File نوشته شده است (شکل بالا). اگر نبود می‌توانید با کليک بر روي دکمه Change منبع داده مناسب را انتخاب کنيد. همچنين لازم است در قسمت Databae file name نام ديتابيسي که قبلاً ايجاد کرده‌اید را وارد نماييد. براي اين کار بر روي دکمه Browse تا کادر محاوره‌ای open dialog ظاهر شود. در حالت پيشفرض دیتابیس‌های ایجاد شده توسط ویژوال استودیو در مسیر C:\Users\YourName\Documents قرار دارند. فايل University.mdf (که در درس قبل ایجاد کرده‌اید) را يافته و آن را انتخاب کنيد. اگر هم درس‌های قبل را انجام نداده‌اید و دیتابیس را در اختیار ندارید، بهتر است به درس قبل برگشته و آن را ایجاد کنید و سپس با استفاده از دکمه Browse ی که در بالا اشاره شد آن را انتخاب کرده و سپس بر روي دکمه Open کليک کنيد. اگر پيغام خطايي مشاهده کرديد بدانيد که فايل مذکور به وسيله يک برنامه ديگر در حال اجراست.
database-connection-18.jpg
برنامه Services را به وسيله کليک بر روي منوي Start و نوشتن کلمه Servises در جعبه جستجو (search) اجرا کنيد. از گزینه‌های ظاهر شده بر روي view Local Services کليک کنيد تا پنجره‌ای ظاهر شود. از داخل اين پنجره SQL Server (SQLEXPRESS) service را يافته و بر روي آن راست کليک کنيد. گزينه Restart را انتخاب کرده تا service ريستارت شود.
database-connection-19.png
بعد از ريستارت شدن آن، می‌توانیم به عقب برگرديم و از نو فايل University.mdf را انتخاب کرده و سپس بر روي دکمه Open کليک کنيم :
database-connection-20.png
بعد از کليک بر روي دکمه Open، دکمه Test Connection در پنجره Add Connection را کليک کنيد تا تست شود که آيا برنامه‌مان می‌تواند با ديتابيس ارتباط برقرار کند يا نه؟ اگر هيچ اشتباهي رخ ندهد، سپس يک پيغام موفقيت نمايش داده می‌شود.
database-connection-211.png
بر روي دکمه Ok کليک کنيد تا پنجره فوق بسته شود. شما همچنين می‌توانید از Authentication mode نيز استفاده کنيد. می‌توانید از اعتبارسنجي ويندوز (Windows Authentication) يا اعتبارسنجي SQL Server (SQL Server Authentication) استفاده نماييد. اگر از اعتبار سنجي SQL Server (SQL Server Authentication) استفاده می‌کنید بايد username و password در اختيار داشته باشيد. بر روي دکمه OK کليک کرده تا پنجره Add Connection بسته شود و فايل ديتابيس به پنجره Server Explorer اضافه شود.
database-connection-06.jpg
اين پنجره (Server Explorer) به شما اجازه مشاهده محتويات ديتابيس را می‌دهد. اگر بر روي علامت فلش کنار نام University.mdf کليک کنيد، قسمت‌های ديگر مانند جداول و رویه‌های ذخيره شده (stored procedures) را مشاهده خواهيد کرد. با کليک بر روي علامت فلش کنار کلمه Tables جدول Students نمايش داده می‌شود و با کليک بر روي فلش کنار اين جدول ستون‌های آن نمايش داده می‌شوند (شکل زير).
database-connection-07.jpg

ايجاد DataSet

يک DataSet را می‌توان به عنوان يک ديتابيس کوچک که در حافظه رم کامپيوتر قرار دارد، در نظر گرفت. DataSet داراي يک يا چندين جدول همانند جداول موجود در پايگاه داده اصلي می‌باشد. DataSet اطلاعات لازم را از پايگاه داده اصلي می‌گیرد و آنها را در جداول خود ذخيره می‌کند. براي ايجاد يک Dataset که محتويات ديتابيسي که می‌خواهیم به آن وصل شويم را در خود نگهداري می‌کند، پنجره Data Sources استفاده می‌کنیم. اگر اين پنجره را پيدا نکرديد به مسير Project > Add New Data Sources برويد. در حالت پيشفرض اين پنجره در سمت چپ محيط ويژوال استوديو قرار دارد.
database-connection-08.jpg
بر روي دکمه Add New Data Source کليک کنيد تا پنجره زير با عنوان Data Source Configuration Wizard نمايش داده شود.
database-connection-09.jpg
گزينه Database را انتخاب کرده و بر روي دکمه Next کليک کنيد.
database-connection-10.jpg
در پنجره بالا Dataset را انتخاب و بر روي دکمه Next کليک کنيد.
database-connection-11.jpg
در جعبه باز شونده (combo box) پنجره Data Source Configuration Wizard، از انتخاب ديتابيس University.mdf که با استفاده از Server Explorer به آن متصل شده‌ایم، مطمئن شويد. بر روي دکمه Next کليک کنيد.
database-connection-12.jpg
پس از زدن دکمه Next پنجره بالا نمايش داده می‌شود که داراي پيغامي است و به شما می‌گوید که لازم است فایل‌های ديتابيس در پوشه پروژه کپي شوند که با کليک بر روي دکمه yes اين کار انجام می‌شود. با نگاه کردن به پنجره Solution Explorer و مشاهده نام University.mdf متوجه می‌شوید که عمل کپي انجام شده است.
database-connection-13.jpg
اين پنجره نيز نشان دهنده رشته اتصالي (connection string) است که با استفاده از آن می‌توان به ديتابيس University وصل شويم. درباره رشته اتصال (connection string) در درس آينده توضيح می‌دهیم. با تنظيمات اين پنجره کاري نداريم و بر روي دکمه Next کليک می‌کنیم.
database-connection-14.jpg
صبر کنيد که محتويات ديتابيس بارگذاري شود. سپس از شما سؤال می‌شود که می‌خواهید کدام يک از قسمت‌های ديتابيس در داخل DataSet قرار بگيرند. از آنجاييکه ما فقط به جداول نياز داريم گزينه Tables را تيک می‌زنیم. کادر DataSet name مشخص کننده نام DataSet ي است که قبلاً ايجاد کرده‌ایم. بر روي گزينه finish کليک کرده تا DataSet ايجاد شود.
database-connection-15.jpg
مشاهده می‌کنید که DataSet در پنجره Data Sources ايجاد می‌شود. وقتي که بر روي فلش کنار اسم DataSet کليک کنيم جداولي که در آن قرار دارند نمايش داده می‌شوند. با باز کردن هر جدول هم فيلدها و ستون‌های آن نمايان می‌شوند.

نمايش داده‌های جدول با استفاده از کشيدن و انداختن (Drag and Drop)

اکنون وارد بخش هيجان انگيز آموزش می‌شویم. با DataSet مان که در پنجره Data Sources قرار دارد، می‌توانیم به راحتي يک جدول را بر روي فرم بکشيم. حتي می‌توان هر کدام از ستون‌های جدول را هم بر روي فرم کشيد ولي در حال حاضر ما همه جدول را به فرم انتقال می‌دهیم.
database-connection-16.jpg
بعد از کشيدن جدول را بر روي فرم و رها کردن آن، ويژوال استوديو به طور خودکار يک کنترل DataGridView و تمام ابزارهای لازم (که با رنگ زرد در شکل بالا مشخص شده‌اند) جهت واکشی اطلاعات جدول Student را بر روی فرم قرار می‌دهد. DataGridView به شما اجازه مشاهده انواع داده‌های مختلف را در يک جدول (مثلاً يک جدول از ديتابيس يا مقادير يک آرايه چند بعدي) می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌کنید تمام ستون‌های جدول Students به طور خودکار در DataGridView نمايش داده می‌شود. می‌توانید با اختصاص مقدار Fill به خاصيت Dock کنترل DataGridView کاري کنيد که DataGridView تمام فضاي فرم را در بر بگيرد. با استفاده از کنترل BindingNavigator ( که شبيه نوار ابزار در بالاي فرم قرار می‌گیرد) می‌توان در ميان رکوردهاي جدول حرکت کرده و آنها را ويرايش يا حذف کرده و يا يک رکورد جديد به جدول اضافه نماييد. با اجراي برنامه مشاهده می‌کنید که همه رکوردها در DataGridView نمايش داده می‌شوند. شما می‌توانید با استفاده از کنترل BindingSourceNavigator محتويات ديتابيس را ويرايش نماييد.
database-connection-17.jpg
می‌توان با استفاده از دکمه‌های کنترل مذکور از در بين رکوردها حرکت کرد. علامت + به شما اجازه اضافه کردن يک رکورد جديد را می‌دهد. با اضافه شدن هر رکورد مقدار ستون StudentID به طور خودکار يک واحد اضافه می‌شود.
با دو بار کليک بر روي فيلدهاي هر رکورد می‌توانید آنها را ويرايش نماييد. براي حذف يک رکورد ابتدا آن را انتخاب کرده و سپس بر روي علامت ضربدر قرمز رنگ کليک کنيد. اگر در رکوردهاي بالا تغييراتي اعمال کرديد بر روي دکمه ذخيره کليک کنيد تا تغييرات به ديتابيس ارسال شود.

مطلب قبلیایجاد جدول و دیتابیس با استفاده از ویژوال استودیومطلب بعدیرشته اتصال یا Connection String

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


منبع: www.w3-farsi.com


سایر منابع و مطالب مرتبط با روش های اتصال به دیتابیس در سی شارپ [ برای قرار گرفتن در این لیست از صفحه تماس با ما اقدام کنید ]
www.w3-farsi.com .
اتصال به دیتابیس با استفاده از ابزارهای ویژوال استودیو در سی ...

اتصال به دیتابیس با استفاده از ابزارهای ویژوال استودیو در سی شارپ. ... 50% تخفیف آموزش های ویدئویی فقط تا 54 : 29 : 20 ساعت دیگر. ×. ورود; ثبت نام; فراموشی رمز. ورود ... ايجاد يک اتصال به ديتابيس ... اکنون وارد بخش هيجان انگيز آموزش می‌شویم. ادامه...


programming.tosinso.com .
انواع روش های اتصال به بانک های اطلاعاتی - توسینسو

میخوام در مورد روش های اتصال به بانک اطلاعاتی در سی شارپ و بدونم ... و اجرا می کنید و تغییرات به صورت مستقیم داخل Database اعمال میشن، روش دوم شما از DataSet ها و ... ادامه...


learn-site.com .
اتصال به دیتابیس sql سی شارپ - Learn-Site

Aban 15, 1395 AP — اتصال به دیتابیس sql سی شارپ,آموزش sql سی شارپ,آموزش اتصال به sql ... شده در قسمت های قبلی استفاده خواهیم کرد کمی با ایجاد پروژه سی شارپ و ... ادامه...


www.tahlildadeh.com .
اتصال به SQL Server در سی شارپ (SqlConnection) - تحلیل داده

Dey 7, 1395 AP — در این قسمت از آموزش سی شارپ به بررسی این شی و روش کار با آن خواهیم ... پایگاه داده های ویژه (specific database protocols) را مدیریت می نماید. ادامه...


avasource.ir .
اتصال به دیتابیس به صورت Entity Data Model در سی شارپ ...

Esfand 1, 1398 AP — در این مقاله با اتصال به دیتابیس به صورت Entity Data Model آشنا خواهید شد. از این روش می توانید برای ... ارتباط با دیتابیس به روش Entity data model در سی شارپ. در مرحله بعدی روی گزینه EF ... گیت های منطقی به همراه شکل ... ادامه...


www.program98.com .
کد اتصال به sql server با connection string و SqlConnection در ...

NET: اتصال به دیتابیس SQL Server با OleDbConnection در سی شارپ #C ... کد نمایش ویژگی های OleDbConnection شامل Connection String و DataSource و ... ادامه...


alborzcode.com .
کار با دیتابیس در سی شارپ - درس پنجم | البرز کد

Farvardin 28, 1396 AP — در این درس به شما یاد میدهیم چگونه از طریق سی شارپ با دیتابیس کار کنید. ... در پنجمین درس از سری آموزش برنامه نویسی سی شارپ ، به کار با دیتابیس میپردازیم. ... چطور یک دیتابیس بسازید و آن را برای اتصال به فرم سی شارپ، آماده کنید. ... نسخه اصلی و حرفه ای آن به نام SQL server که برای پایگاه های داده عظیم به ... ادامه...


irsahosting.ir .
آموزش اتصال به دیتابیس sql server در سی شارپ - Connection ...

Bahman 6, 1393 AP — در این آموزش شما را به طور کامل با اتصال به دیتابیس sql server و استفاده از ... دیتابیس را تغییر دادیم نیاز نباشد تا در ده ها مکان در کد های سایتمان آن را تغییر ... آموزش select کردن از پایگاه داده در C# با استفاده از Connection String. ادامه...


www.araddownload.com .
آموزش نحوه اتصال به پایگاه داده در C# سی‌شارپ - آراد دانلود

Azar 30, 1393 AP — در این آموزش نحوه اتصال به دیتابیس SQL Server در برنامه‌نویسی #C را فرا خواهید گرفت. ارتباط با پایگاه داده مهمترین بخش در زبانهای برنامه بشمار ... ادامه...


www.heilton.com .
اتصال به دیتابیس با استفاده از ابزارهای ویژوال استودیو در سی ...

بستری که زبان برنامه نویسی سی شارپ با پایگاه داده وصل می شود Ado.net نام دارد. روش های مختلفی برای وصل شدن به پایگاه داده وجود دارد مانند Entity Framwork و. ادامه...


www.heilton.com .
آموزش csharp connect-csharp-to-database Ado-Net هیلتن ...

این مجموعه به گونه ای معین شده است که شما را با انواع روشهای اتصال به پایگاه داده با زبان سی شارپ (C#) به وسیله تکنولوژی Ado.NET آشنا می کند. تمای تکنیک های ... ادامه...


faranesh.com .
کار با دیتابیس SQL در سی‌شارپ - فرانش

Farvardin 23, 1396 AP — روش کار با این دیتابیس را به زبان سی‌شارپ به صورت مقدماتی، قسمت‌های کوتاه و زمان‌بندی ... اتصال دیتاگرید ویو به دیتابیس با کمک تابع void‎. ادامه...


porsnet.ir .
خطا در اتصال به دیتابیس در سی شارپ - پرس نت

Aban 22, 1398 AP — ... اتصال بر قرار کنم. اینم کد های اتصال به دیتابیس استفادع کردم هست ... کانکشن استرینگ در سی شارپ برای اتصال به Sql Server باید به صورت زیر رباشه. Connection String شما کامل ... ایجاد دیتابیس در C# به روش Code First. ادامه...


barnamenevisan.org .
نحوه اتصال به پایگاه داده sql server - برنامه نویسان

نحوه اتصال به پایگاه داده sql server. ... کتاب آموزش گام‌ به‌ گام برنامه‌نویسی بانک اطلاعاتی با #C. در کتاب آموزش گام‌به‌گام برنامه‌نویسی ... C#.net; 1396/10/26; برنامه نویسان; 4535. 1. محل تبلیغات شما ... کاربرد نسخه های مختلف DotNet. 71 بازدید ... ادامه...


dotnetyar.com .
اتصال نرم افزار به دیتابیس آنلاین با استفاده از سی شارپ - دات ...

آموزش اتصال نرم افزار به دیتابیس آنلاین در سی شارپ. امکان دارد نرم افزار شما باید در شهرهای مختلف نصب شود که در این صورت دیتابیس باید روی هاست قرار گیرد تا ... ادامه...


darsman.com .
تکنولوژی ADO.NET و کار با پایگاه داده در سی شارپ

در این جلسه می خواهیم وارد مبحث ارتباط SQL با زبان برنامه نویسی سی شارپ شویم و شما را با انواع روش های اتصال به دیتابیس از طریق سی شارپ آشنا کنیم. ادامه...


nikamooz.com .
تغییر Connection String بصورت Runtime در پروژه های ...

برای تغییر Connection String به دیتابیس بصورت Run-time مراحل زیر رو باید طی کرد. ... برچسب‌ها: #CConnection Stringآموزش سی شارپتغییر connection string. ادامه...


www.codenevisan.com .
بانک اطلاعاتی با سی شارپ – ۷# اتصال به بانک ... - کدنویسان

در بخش ششم در مورد تکنولوژی های بانک اطلاعاتی در سی شارپ مطالبی ارائه شد . در این بخش روش ایجاد اتصال به بانک اطلاعاتی SQL Server را در سی شارپ آموزش داده و ... ادامه...


bytelearn.ir .
ایجاد کلاس اتصال به پایگاه داده در سی شارپ :: بایت لرن

ایجاد کلاس اتصال به پایگاه های داده در سی شارپ. اغلب برنامه نویسان تازه کار در #C به منظور دسترسی به دیتابیس به روش ado برای توابع مختلف چندین و چند بار کد ... ادامه...


programchi.ir .
برقراری ارتباط با دیتابیس mysql در سی شارپ - آموزش برنامه ...

Ordibehesht 26, 1396 AP — بگذریم برویم به سراغ ایجاد آن برای اینکه بتوانیم با دیتابیس mysql ارتباط ... خانه ای سی شارپ را به پروژه خود اضافه کنیم برای این کار دو روش وجود دارد. ... یا برنامه های مشابه استفاده کنید به دلایل مسایل امنیتی اتصال به mysql ... ادامه...


toplearn.com .
آموزش روش های اتصال به دیتابیس MySql با PHP - تاپ لرن

با سلام خدمت دوستان علاقه مند به دنیای برنامه نویسی به خصوص علاقه مندان به ... ما در این دوره تمامی روش های ممکن برای اتصال به دیتابیس را در کنار هم یاد خواهیم گرفت و ... من دنبال یک تیم هستم خودم فعلا توی کار فرانت اند هستم و روی اچ تی ام ال و سی اس ... ادامه...


www.daneshjooyar.com .
آموزش اتصال به MySql در سی شارپ - دانشجویار

آموزش اتصال به MySql در سی شارپ. ... آموزش تحت شبکه کردن بانک های اطلاعاتی SQLSERVER ... فیلم آموزش بدست آوردن IP Address وب سایت در سی شارپ ... من دیتابیس mysql رو یه سرور مثلا xx.ir ساختم حالا میخوام اطلاعات جدولی که ساختم رو در یه ... ادامه...


takhtesefid.org .
فیلم آموزش کامل اتصال به پایگاه داده با استفاده از ... - تخته سفید

اگر همچنان از روش هایی مانند کد نویسی یا Dataset برای اتصال به پایگاه داده استفاده ... شود : ساخت دیتابیس و اتصال آن به پروژه ،نمایش اطلاعات دیتابیس در datagridview ... ادامه...


chasboon.ir .
کار با دیتابیس در #C - چسبون

Ordibehesht 30, 1398 AP — در این جلسه از آموزش به کار با دیتابیس می‌پردازیم. چطور یک دیتابیس بسازید و آن را برای اتصال به فرم سی‌شارپ آماده کنید. دیتابیس‌ها ... با ثبت نام رایگان در سایت می توانید به دوره های رایگان دسترسی داشته باشید. مشخصات ... ادامه...ارسال نظر

نام


ایمیل


نظر