موضوعات وبسایت : برنامه نویسی
سوالات امتحان آیین نامه رانندگی

نحوه ایجاد پروژه در متلب

نحوه ایجاد پروژه در متلب

نویسنده : محمد پارسایی | زمان انتشار : 07 اسفند 1400 ساعت 14:32

جهت انجام پروژه های دانشجویی و یا تمرین‌های برنامه نویسی رشته کامپیوتر میتوانید به آی دی تلگرام زیر پیام دهید

@AlirezaSepandسوالات امتحان آیین نامه رانندگی

آموزش نحوه اجرای برنامه متلب

این آموزش کاملا عامیانه و در سطح مبتدی تهیه شده تا براحتی با هر دانشی از متلب بتوانید از آن استفاده کنید. در این آموزش فایل های مرسوم نرم افزار Matlab را معرفی و نحوه اجرای برنامه را در نرم افزار متلب بررسی می کنیم.
آنچه در این فیلم خواهیم دید:
اجرای ام فایل در متلب
اجرای ام فایل و فانکشن ها در متلب
اجرای سیمولینک در متلب
اجرای سیمولینک و ام فایل ها در کنار هم با متلب
اجرای لایو اسکریپت ها در متلب

سعی شده در این آموزش از متلب, برخی از خطاهایی که ممکن هست در هنگام اجرای برنامه متلب با آن مواجه شوید را توضیح دهیم.

رفع مشکلات هنگام اجرای برنامه متلب

عمده مشکلاتی که هنگام اجرای برنامه متلب ممکن است وجود داشته باشد:

  1. اجرای ام فایل مستقیما از درون فایل فشرده .zip یا .rar خطا ایجاد می کند. باید ابتدا از حالت فشرده خارج کرده “extract” و بعد برنامه را اجرا کرد.
  2. در حالتی که برنامه از چند ام فایل یا سیمولینک, عکس, اکسل و… تشکیل شده است, باید در هنگام اجرا, همه فایل ها در کنار هم در یک پوشه باشند.
  3. برای اجرا نیازی نیست قسمتی از برنامه را جایی کپی کنید و فقط با باز کردن فایل اصلی و اجرای آن یا زدن F5 برنامه اجرا می شود.
  4. وقتی چند ام فایل یا سیمولینک در پروژه وجود دارد, فقط نیاز به اجرای ام فایل یا سیمولینک اصلی هست. مابقی فایلها با اجرای برنامه اصلی فراخوانی و اجرا می شوند. معمولا ام فایل هایی که با function شروع شده اند , فایل های کمکی هستند و به تنهایی قابل اجرا نیستند. اینها با اجرای برنامه اصلی فراخوانی و اجرا می شوند.
  5. در اجرای فایل سیمولینک متلب, استفاده از همان نسخه ای از متلب که در آن شبیه سازی صورت گرفته, ضروری است. شاید با ورژن های دیگر نیز اجرا شود. بطور مثال شاید فایل سیمولینکی که در متلب 2015a پیاده شده است در متلب 2018b اجرا شود, ولی در متلب 2014a اجرا نشود. یا برنامه در 2016a اجرا شود ولی در 2016b اجرا نشود.
  6. وقتی که برای اولین بار ام فایلی را میخواهید اجرا کنید. اگر با پنجره ای روبرو شدید, باید گزینه change folder را انتخاب کنید. در واقع باید برنامه را در پنجره کارنت فولدر متلب ببینید و بعد اجرا کنید.
  7. استفاده از نام فارسی و یا سیمبل هایی مثل @,& و… در مسیر برنامه متلب باعث خطا در هنگام اجرا می شود. حتی وقتی برنامه متلب در مسیری مشابه زیر باشد نیز خطا خواهد داد:

C:\Users\محمد\ِDesktop

باید کل مسیر تا برنامه به صورت لاتین باشد و گرنه برنامه هنگام اجرا با خطا مواجه می شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟


منبع: www.matlabi.irارسال نظر

نام


ایمیل


نظر